saimniekot

Kāpēc mums vajadzētu dzert kombuču?

Varbūt būsiet pamanījuši, varbūt nē, bet es esmu liels fermentētās tējas kombuča fans. Mans sapnis ir, ka man mājās būtu milzīgs ledusskapis, kas līdz malām pilns ar kombučas pudelītēm. Sapņot taču ir atļaut, vai ne?

Visbiežāk ikdienā izvēlos Latvijā radīto kombuču Dzīvības dzēriens. Pagājušā gada nogalē mums izveidojās forša draudzība, tāpēc palūdzu viņiem uzrakstīt nedaudz par sevi, par to, kas tā kombuča tāda ir un kāpēc tā ir tik vērtīga mūsu veselībai. Vārds viņiem!

Mēs esam ģimene ar mērķi radīt produktus, kuriem paši ticam un, mūsuprāt, lai sasniegtu kvalitāti, tie jāizlaiž caur sirdi. Kombučas Dzīvības dzēriena brūvētājs Miķelis ir arī bitenieks, un viņš mēdz dzīvi salīdzināt ar bišu kolonijas hierarhiju:

“Bišu kolonijā ir neskaitāmi karavīri, sanitāri, inženieri, farmaceiti, auklītes, miesassargi, karaliene. Ļoti līdzīgi kā mūsu cilvēku kolonijā, katram ir sava vieta, kur jūties piederīgs. Mēs esam atraduši savējo. Radīt!”

Tēja Ķīnā tika lietota jau 5000 gadus atpakaļ. Tā ir 2. populārākais dzēriens pēc ūdens un tiek uzskatīta par senāko zināmo medicīnu. Kombučas vēsturi var izsekot līdz 220.gadam p.m.ē. Pētnieki tic, ka tā arī bija Ķīna, kas aizsāka brūvēt fermentēto dzērienu un nosauca to par Dzīvības eliksīru. Latvijā kombuču pazīst kā tējas sēni, jo augšanas procesā tās kultūra līdzinās sēnei. Kombučas fermentācijas procesu nodrošina simbiotiska raugu un baktēriju kultūras, kuras baro viena otru. Kombucha kultūru kopums tiek sauktas par scoby vai citkārt par māti. Kombučas fermentācija var ilgt no 7 līdz 14 un vairāk dienām, tās laikā mainās kombučas ķīmiskais sastāvs, cukurs tiek pārvērsts etanolā, secīgi organiskās skābēs un etiķskābes baktērijas izmanto etanolu, lai fermentācijas procesā ražotu celulozi. Fermentācijas laikā, raugu un baktēriju ietekmē, transformējas melnās, zaļās vai rooibos tējas sastāvdaļas, kā flavonoīdi, aminoskābes un fenolskābes, mijiedarbojoties kopā ar saharozi (cukurbiešu, cukurniedru cukuru vai cita veida saldinātāju). Mikroorganismu apvienošanās rezultātā tiek producēti dažādi metabolīti, kā organiskās skābes (glikuronskābe, etiķskābe, vīnskābe, ābolskābe un citronskābe), vitamīni (C vitamīns un B grupas vitamīni), etanols, turklāt daži no tiem spēj apturēt potenciāli bīstamu baktēriju augšanu. Fermentācijas rezultātā Kombuča iegūst nelielu karbonizāciju, atlikušā etonola saturu ~0,5%, kā arī savu unikālo un atspirdzinošo garšu buķeti. To lielā mērā veido tieši organiskās skābes.

Ķīmiskais sastāvs, bioloģiski aktīvo vielu daudzums (arī etanola), kā arī garša mainās atkarībā no fermentācijas ilguma. Pašu fermentāciju arī ietekmē daudzi faktori, piemēram, temperatūra, pH, skābekļa daudzums, izšķīdušais CO2, barotnes raksturs un sastāvs (scoby). Jebkuras šo faktoru izmaiņas var ietekmēt fermentācijas ātrumu, spektru, veiktspēju, organoleptiskās īpašības, bioloģiski aktīvo vielu sastāvu un citas produkta fizikāli ķīmiskās īpašības. Tas arī izskaidro, kāpēc dažādiem ražotājiem vai mājražotājiem kombuča garšos atšķirīgi.

Kombuča Dzīvības dzēriens ir 100% bioloģiski sertificēts, dzīvs, termiski neapstrādāts (raw), nefiltrēts un dabīgi raudzēts, saglabājot visus labvēlīgos mikroorganismus. Kombuča satur organiskās skābes, probiotikas, antioksidantus, enzīmus, C vitamīnu, B grupas vitamīnus (B1, B6, B9, B12), minerālvielas (K, Fe, Mg, Ca) un aminoskābes, tādejādi dzērienam piemīt gan antioksidantu un antimikrobā aktivitāte, gan enerģijas vielmaiņas veicinošs efekts. Antioksidanti ir aģenti, kā daži vitamīni, minerālvielas un polifenoli, kas palīdz aizsargāt organismu no brīvo radikāļu veidošanās. Brīvie radikāļi ir aktīvi atomi vai atomu grupas, kas spēj izraisīt šūnu bojājumu, vājinot imūnsistēmu un veicinot infekciju un dažādu deģeneratīvu slimību attīstīšanos. Zinātnieki uzskata, ka brīvo radikāļu radīts bojājums ir arī organisma novecošanās pamatā. Zaļā, melnā un rooibos tēja - katra satur atšķirīgu antioksidantu daudzumu. Tēja ir fascinējošs, visai sarežģīts dzēriens un satur dažādus bioloģiski aktīvu savienojumus, kā polifenolus, kā arī kofeīnu, teobromīnu, aminoskābi teanīnu, neorganiskos sāļus un citus elementus. Pētījumos par flavonoīdu (polifenolu) ieguvumiem ir konstatētas konsekventas pozitīvas asociācijas ar samazinātu koronāro artēriju slimību, insulta saslimstības un mirstības risku.

Tēja pieder pie Camellia ģints. Fermentācijas process tējā pārveido ne tikai flavonoīdus, bet arī produkta krāsu un garšu. Zaļā tēja nav fermentēta, melnā un rooibos tēja tiek fermentēta. Kvercetīns ir visizplatītākais flavonols, kas atrodas tējā. Citi tējas raksturīgie bioaktīvie komponenti ietver teanīnu - aminoskābi, par kuru ir izvirzīta hipotēze, ka tā var samazināt ar glutamātu saistītus endotēlija bojājumus (šūnu slānis, kas izklāj asinsvadu, limfvadu un sirds dobumu iekšējo virsmu), kofeīnu, teobromīnu (kofeīnam līdzīga viela, kas spēj pozitīvi iespaidot garstāvokli, kurai piemīt pretiekaisuma spējas, potenciāls darboties vēža un kardiovaskulāro slimību profilaksē, turklāt bez kofeīna nevēlamajiem blakusefektiem) un neorganiskos sāļus.
Rooibos tēja ir populārs Dienvidāfrikas dzēriens, kas ir gatavots no Aspalathus linearis lapām, kuras arī tiek audzētas Dienvidos Keiptaunas rajonā. Salīdzinoši ar melno un citām tējām, izņemot zaļo tēju, rooibos uzrāda augstāku antioksdantu daudzumu. Rooibos tējai ir potenciāls samazināt stresu, kā arī pretiekaisuma darbība. Starp citiem rooibos sastopamajiem fenoliem (antioksidantiem), piemēram, kvercetīnu, notofaginu un katehīniem, tā satur aspalatīnu, kas ir unikāls rooibos tējai piemītošs antioksidants, turklāt tas uzrāda spēcīgu brīvo radikāļu saistīšanas spēju. Aspalatīns ir gan spēcīgs antioksidants, gan tam piemīt kaulaudu aizsargājoša darbība, tādejādi tam varētu būt nozīme arī tādu slīmību, kā osteoporoze ārstēšanā.


Šai plašajai bioloģiski aktīvo vielu kompozīcijai ir liels potenciāls mazināt iekaisumu, paaugstināt imunitāti, veicināt organisma atjaunošanos (piem., pēc fiziskas vai garīgas slodzes) un gremošanas sistēmas darbību. Turklāt pēdējos gados kombučai tiek piedēvēts antikancerogēns un kardiovaskulāro saslimstību preventatīvs potenciāls. Šī sastāva dēļ dzēriens nereti tiek klasificēts, kā funkcionāls dzēriens. Principā tas ir dabīgs antioksidantu avots un enerģijas dzēriens, vienīgi ar noteikumu, ka tas netiek termiski apstrādāts.

Kombuča Dzīvības dzēriens, cik mums zināms, šobrīd ir vienīgā 100% bioloģiski sertificētā kombuča Baltijas valstīs. To mēs darām dažādu pārliecību dēļ, un tas ir pirmais solis ilgtspējības virzienā. Daudzi cilvēki joprojām neapzinās sekas ķīmijai, kas tiek lietota uz dārzeņiem, augļiem, tējām u.tml. Bioloģiskā lauksaimniecība balstās līdzsvara principā, saglabājot dabisko ritmu un kārtību – saimniekojot bioloģiski, tiek saglabātas patvēruma vietas derīgiem kukaiņiem, dzīvniekiem, putniem, kas, savukārt palīdz aizsargāt augus pret slimībām un kaitēkļiem. Pesticīdi ir ķīmiski ļoti atšķirīgu vielu grupa, kurā ietilpst insekticīdi (līdzekļi pret kukaiņiem), herbicīdi (līdzekļi pret nezālēm), akaracīdi (līdzekļi pret ērcēm), fungicīdi (līdzekļi pret sēnēm). Šīs vielas toksiskā daudzumā nokļūst nepareizas un paviršas darbības dēļ. Tēja tiek audzēta neiedomājomos daudzumos. Lielākā tējas audzētājvalsts ir Ķīna, tad seko Indija, arī Japāna ir tējas audzēšanas lielvalsts. Katrā valstī ir noteiktas savas pieļaujamo pesticīdu veidu un daudzumu regulas, taču tās nemitīgi tiek pārkāptas. Esam 100% bioloģiski sertificēti, lai izdarītu sakarīgāko, ko, kā ražotāji varam darīt gan domājot par cilvēka veselību, gan par dabas.

Kombuča Dzīvības dzēriens šobrīd ir pieejams 5 garšās – Tradicionālā, Jasmīna, Rooibos, Ingvera – Kurkumas un Ananasa. Katra kombuča Dzīvības dzēriena garša ir ar savām garšas niansēm - notīm un savu svaigumu. Visas ir viegli dzirkstošas, atspirdzinošas, kā arī atsvaidzinošas. Turklāt mūsu kombuča garšo arī tiem, kuri parasti neizvēlētos dzērienu, kurš
būtu liekams zem “veselīgi” zīmes un tas priecē, ka veselīgi ir arī ļoti garšīgi.

Praktisks padoms tiem, kuriem patīk pašiem darīt – no katras kombučas Dzīvības dzēriens pudelītes ir iespējams brūvēt kombuchu pašam, jo Dzīvības dzēriens nav pasterizēts vai filtrēts, tādejādi saglabājas scoby daļiņas, kuras jau pudelē reizēm sāk ieņemt kādu pamanāmāku formu. Tiem, kas kombuču vēlas tikai izdzert, tā nav nekāda problēma, jo dzērienu pirms dzeršanas var arī sakratīt un tas kļūst viendabīgs.

Nākotnē plānojam ieviest arvien jaunas garšas. Mūsu darbībai var sekot sociālajos tīklos, kā Facebook un Instagram, kā arī mūsu mājas lapā. Sociālajos tīklos atrodams arī Dzirkstošo lokāciju saraksts, kur katrs var atrast sev ērtāko mūsu draugu vietu, kur var iegādāties kombuča Dzīvības dzēriens. Priekā!