GATAVOT

Ābolu pīrāgs

Rudens garša vienā pannā
6 personām
Pagatavošanas laiks — 
1,5H
Vegānisks
6 personām
PAgatavošanas laiks:
1,5H
Vegānisks

Janvārī Aigars bija noķēris kaut kādu nejauku vīrusu. Viņš negāja uz darbu, gulēja gultā, šņauca degunu, šķaudīja un, protams, jutās diezgan draņķīgi. Nolēmu viņu iepriecināt, uzcepot kaut ko garšīgu. Uz virtuves galda bļodā stāvēja daži skaisti Latvijas āboli, tātad - jācep pīrāgs. Biju to cepusi jau agrāk, un tas man atmiņā palicis kā ēdiens, ko gribas ēst gultā, ar vilnas zeķēm kājās un kūpošu tējas krūzi turpat blakus. Nemaz jau nerunājot par to, ka tas ir ārkārtīgi garšīgs. Manuprāt, ideāls variants, lai iepriecinātu apslimušo vīru.

Tad nu ķēros pie darba. Visu pēcpusdienu cītīgi gatavoju. Īstenībā tas galīgi neaizņem visu pēcpusdienu, vienkārši gribējās visu procesu pie reizes skaisti safotogrāfēt. Bet nu, sajūta bija tāda, it kā vairākas stundas nenogurstoši strādāju. Kad pīrāgs beidzot bija gatavs, uzvārīgu tēju, ielīdu blakus vīram gultā, uzvilku vilnas zeķes, sasedzāmies siltās segās un skatījāmies Gredzenu pavēlnieka triloģiju, ēdot tikko cepto pīrāgu. Perfekti. Jau pēc pirmā kumosa sapratu, ka esmu trāpījusi desmitniekā. Kraukšķīga garoziņa, nedaudz krēmīgs pildījums. Bet nu, pašam jau sevi neklājas uzslavēt, tāpēc vērsos pie Aigara: "Tev garšo? Ritīgi labs sanācis, ne?"
"Nu... Jā... Garšo tā..pārāk veselīgi."
Pārāk veselīgi. Zinu, ka manam vīram tas ir pieklājīgs veids, kā pateikt, ka nav īsti viņa gaumei. Bet es to uztveršu kā komplimentu un ieganstu, lai apēstu puspīrāgu vakariņu vietā. Veselīgi taču.

30 cm tartes formai būs nepieciešams:

Mīklai:
240 g pilngraudu kviešu miltu
200 g kviešu miltu
200 ml olīveļļas
150 ml ūdens
Šķipsniņa sāls

Pildījumam:
6-7 Latvijas āboli
1/2 tējkarote malta kanēļa
1/2 tējkarote malta kardamona
Šķipsniņa malta muskatrieksta
5 ēdamkarotes tumši brūnā cukura (var aizvietot ar kļavu sīrupu)
400 ml kokosriekstu piena

  • Bļodā samaisi miltus un pievieno olīveļļu. Ar pirkstiem sajauc visu kopā, izveidosies tādas kā mīkstas drupačas.
  • Pievieno ūdeni un ar rokām visu samīci, līdz izveidojas mīkla, kas nelīp pie rokām. Šajā brīdī varbūt nepieciešams pievienot vēl nedaudz miltu, ja mīkla ir pārāk lipīga. No mīklas izveido bumbu, pārklāj bļodu ar pārtikas plēvi un ieleic ledusskapī, kamēr gatavosi pildījumu.
  • Sagriez ābolus nelielos, plānos gabaliņos. Ieliec bļodā, pārkaisi ar kanēli, kardamonu, muskatriekstu un kārtīgi samaisi, lai visi āboli ir pārklāti ar garšvielām.
  • Uzkarsē krāsni uz 180 grādiem. Sadali mīklu divās daļās. No vienas daļas izrullē apaļu formu tik lielu, cik liela ir forma, kurā cepsi pīrāgu. Ieklāj izrullēto mīklu formā tā, lai kārtīgi noklāj arī formas maliņas.
  • Liec ābolus uz mīklas un izlīdzini, lai āboli nosegtu visu mīklu. Sajauc koksriekstu pienu ar cukuru un pārlej pār āboliem.
  • Otru mīklas daļu izrullē, izgriez garas strēmeles un veido režģi pīrāga virsmai.
    Ja negribas lietas sarežģīt ar režģa pīšanu, var izrullēt apli un likt pa virsu pīrāgam, kārtīgi pielipinot maliņas pie jau ieklātās mīklas. Tikai tad pīrāga mīklas virsmā iegriez pāris līnijas vai krustiņu. Pa virsu var pārkaisīt nedaudz brūno cukuru.
    Liec krāsnī un cep 180 grādos 50-60 minūtes, līdz pīrāga virsma ir apbrūnējusi.

    Vislabāk garšos, ja ēdīsi drīz pēc izņemšanas no krāsns - vēl siltu.