APCIEMOT

Bergena

Pasaku pilsēta Norvēģijā

Februārī man bija brīnišķīga iespēja vienai pašai (šī laikam ir tā brīnišķīgākā daļa) aizbraukt uz vienu skaistu pasaku pilsētu Norvēģijā – uz Bergenu. Visas mammas droši vien saprot, par ko runāju – laikam jau ir vienalga, uz kurieni brauc, ja vien no rītiem vari gulēt tik ilgi, cik vēlies, negatavot ēst trīs reizes dienā un dažas dienas vai pat tikai stundas savtīgi padomāt tikai par savām vajadzībām. Nu tā man īsumā gāja.

Bergenā biju jau ceturto reizi un noteikti braukšu vēl. Ne tikai tāpēc, ka tur dzīvo man ļoti mīļas un tuvas draudzenes, bet arī tāpēc, ka šī pilsēta ir visīstākā pasaka. Ja meklē kādu ātru izraušanos no ikdienas, negribi braukt nekur tālu, bet vēlies izbaudīt citādāku dabu un kultūru – noteikti iesaku Bergenu.

Pirmkārt, daba. Tā vienkārši norauj jumtu. Bergena ir ļoti moderna un attīstīta pilsēta, kuru ieskauj veseli septiņi kalni. Septiņi. Tātad jau variet iedomāties, kāds skaistums tur ir. Jau no pilsētas centra, paceļot acis mazliet augstāk par zemi, vari izbaudīt, ko nozīmē būt reālu kalnu ielenkumā. Bet vēl foršāk ir tas, ka tikai stundas kāpiena attālumā no aktīvā pilsētas centra tu nonāc pavisam citā realitātē. Majestāstisks skaistums, no kā tiešām aizraujas elpa. Sajūta, ka esi maziņš dabas varenuma priekšā. Man tik ļoti patīk tā sajūta.

Tātad. Ja esi Bergenā un vēlies izbaudīt episkos dabas skatus, dodies pārgājienā uz vienu septiņiem kalniem. Es pati vienmēr dodos uz Fløyen kalnu, jo tajā var uzkāpt no paša pilsētas centra. Kāpiens ir aptuveni stundu garš, nav ļoti grūts, jo līdz pašai augšai ved gājēju celiņš. Tātad nekāds speciāls ekipējums arī nav vajadzīgs. Tiešām iesaku doties ar kājām, jo pa ceļam var izbaudīt ļoti skaistus skatus. Bet, ja nav pietiekami daudz laika, Fløyen var uzbraukt arī ar bānīti. Cena ir 60 kronas (6,12 eiro) un vagoniņš ātri tevi uzvedīs līdz skatu laukumam. Tur ir tiešām skaisti, bet pats labākais sākas tālāk. Turpini iet pa taku uz priekšu aiz skatu laukuma un tur būs daudz opciju, kurp doties. Es jau otro reizi izvēlējos doties uz Rundemanen kalnu, kas atrodas vēl aptuveni stundas gājienā no Fløyen. Gan kāpiens, gan pati virsotne ir vienkārši episka. Es laikam nemaz necentīšos ietērp to poētiskos vārdos, jo neviens vārds nespēs pienācīgi raksturot to skaistumu. Vienkārši aizbrauciet un izbaudiet. Kalna galā sēdēju uz akmens, ēdu no mājām līdzpaņemto Ķelmēnu rupjmaizi ar norvēģu brūno sieru un aiz laimes gandrīz uzlidoju mākoņos.

Rundemanen kalns ir savienots ar augstāko no septiņiem kalniem – Ulriken. Taka ir 10 km gara, un šis ir mans nākamais mērķis, kad atgriezīšos Bergenā. Tur gan vajag nodrošināties ar ēdienu, pietiekami daudz ūdens un ērtākiem apaviem, jo gājiens aizņems vairāk vai mazāk visu dienu. Bet pats pārgājiens neesot baigi grūts. Nevaru sagaidīt, kad varēšu šo ceļu noiet.

Uz augstāko kalnu Ulriken ir iespēja doties arī no tā apakšas. Ar autobusu var aizbraukt līdz kalna pakājei un atkal – doties augšup ar kājām vai vagoniņu. Šoreiz izvēlējos braukt augšā vagoniņā un lejā nākt kājām, jo man nebija daudz laika, bet pirms pāris gadiem arī augšā uzkāpu kājām un tas jau atkal bija kaut kas vārdiem neizsakāms. Noteikti ieplānojiet arī Ulriken apciemojumu, tikai uzvelciet ērtus apavus. Vispār, braucot uz Bergenu, noteikti koferī lielāko daļu velti ērtām, siltām drēbēm, ideālā gadījumā arī lietus un vēja izturīgām. Augstpapēdenes noteikti atstāj mājās.

Vispār šo rakstu biju vairāk ieplānojusi rakstīt par foršām Bergenas kafejnīcām, bet sapratu, ka daba tur ir daudz iespaidīgāka par jebkuru kafejnīcu. Bet nu labi, mazliet arī par to, kur iedzert garšīgu kafiju vai tēju.

Kaffemisjonen

Pēc sajūtas mazliet atgādina mūsu vietējo Miit Coffee. Laba specialty kafija un tēja, maizītes, kūciņas. Arī pusdienas, bet norvēģu ēdienu cenas man liek nošausmināties un pagatavot pusdienas mājās. Kafija un tēja gan tādā pašā cenā kā pie mums. Šī būs forša vieta, ja vajag mazliet pastrādāt vai netraucēti palasīt.

Mājaslapa: kaffemisjonen.no
Adrese: Øvre Korskirkeallmenning 5

Det Lille Kaffe Kompaniet

Šī ir nu tik mīlīga vieta! Arī laba specialty kafija, tēja un dažādas kūciņas. Izcils kakao. Atrodas tieši blakus bānītim, kas brauc uz Fløyen, tā kā vari paķert kādu dzērienu līdzi uz kalnu. Kafejnīca ir ļoti mazītiņa, var nākties sēdēt ar kādu svešinieku plecu pie pleca, bet tas jau īstenībā ir tā jauki un mājīgi. Lieliska apkalpošana, jo aiz letes gandrīz vienmēr ir pati īpašniece. Viņa ļoti zinoši var apstāstīt par katru kafijas paciņu, ko tur var arī nopirkt uz vietas. Ļoti iesaku.

Facebook: Det Lille Kaffe Kompaniet
Adrese: Nedre Fjeldsmau 2

Kaf Kafe Bryggen

Esot Bergenā, jūs simts punkti dosieties arī uz Bryggen, kas ir viduslaiku kuģu piestātne ostas rajonā, kas slavena ar skaistām, krāsainām koka mājiņām. Ja jums nav bildes ar Bryggen, jūs neesat bijuši Bergenā. Tur tajās mājiņās dziļāk iekšā ir maza, mīlīga kafejnīca Kaf, kuru pie reizes variet apciemot. Garšīgas sviestmaizes, kafija, tēja un viss pārējais standartiņš. Man šī vieta paliks atmiņā ar mīļo onkuli, kas mani apkalpoja. Viņš visu laiku ķiķināja. Tā arī nesapratu, par ko, bet tas bija dikti mīlīgi.

Facebook: Kaf Kafe Bryggen
Adrese: Jacobsfjorden 4

Nu tā lūk. Jāsaka, ka ar ēšanu ārpus mājas Norvēģijā neaizraujos, jo nav vēlmes atvadīties no pus karaļvalsts, samaksājot par pusdienām. Bet kādā no šīm mazajām kafejnīcām kafiju (vai tēju) paņemiet gan. Pastaigājiet pa pilsētu, tajā skaistums un Instagram vērta bilde ir uz katra stūra. Tikai jābrīdina, ka Bergena ir slavena ar to, ka tajā lielāko gada daļu līst lietus. Un arī ar to, ka vienā dienā vari piedzīvot visus četrus gadalaikus. Tas gan skaistumu nemazina nemaz. Man šoreiz kaut kā mistiski paveicās, jo lietus beidzās, kad mana lidmašīna nolaidās Bergenā, un atsākās tikai pēc piecām dienām, kad iekāpu tramvajā, lai brauktu atpakaļ uz lidostu. Bergena laikam mani mīl. Un es mīlu viņu. Noteikti būšu atpakaļ. Man vēl četros kalnos jāuzkāpj.